Přeskočit na obsah

Železniční akvarely – 2022

Výstava třinácti akvarelů jako průřez životem tvůrce a jeho vztahu s železnicí.

PÁR MÝCH SLOV…

Toto je má třetí výstava. Myslím, že ty dva roky, kdy okolnosti nedovolily téměř nikomu uspořádat podobnou akci, mi pomohly, abych nabral sílu, inspiraci, ale hlavně aby vzniklo něco jedinečného. A tak vám chci představit Železniční akvarely Matys 2022.
Tentokrát je to jiné. A je to jiné hned z několika důvodů. Místo plátna jsem maloval na papír, místo plochého štětce jsem použil kulatý a místo výjevů, které si má představivost touží namalovat, jsem zachytil obrazy, které miluji. Ano, to je pro mě nejdůležitější rozdíl, protože v této výstavě jako bych šel do nitra svého srdce a hledal vzpomínky a obrazy, které se mě dotýkají nejvíce. Moc jsem si přál něco takového vytvořit již dříve, ale myslím, že k tomu musí člověk dospět, i když uznávám, že to nakonec šlo úplně samo.
Technika, kterou jsem zvolil, je pro mě nezvyklá a opět jsem šel mimo svou komfortní zónu. Pro tuto výstavu jsem zvolil akvarel, což je tak rozdílný způsob tvorby od akrylu, který jsem doteď výhradně používal, že to vyžadovalo měsíce příprav. Použití pigmentu a vody s sebou nese neodolatelnou lehkost, zvláštní melancholii a hlavně nebezpečí, že každý tah nebo špatné namíchání odstínu vám kompletně zničí dosavadní práci. A mě to bavilo! Užíval jsem si nejen plánování každého z obrazů, výlety a focení předloh, ale také kresbu tuší a to kouzelné nebezpečí při malbě samotné. Často se mi stávalo, že jsem dlouhé minuty seděl před obrazem a rozmýšlel, jakou barvu nebo tah udělám.
Obrazy této výstavy jsou mapou mého života. Zachycení momentů z dětství a dospívání na Moravě, období kdy jsem se přestěhoval na sever a objevil jsem, že tato dráha je v mnoha ohledech tak jiná, anebo okamžiky kdy jsem pracoval na dráze a přilnul jsem k železnici a její duši. Tak moc je pro mě tato výstava osobní, že mi malba jednoho obrazu stále vháněla slzy do očí… Je toho tolik, že bych mohl u každého obrazu dlouhé minuty mluvit o vzpomínkách, které ze zachyceného místa nebo chvíle mám, a tak vám tu přináším alespoň střípky ke každému z nich, ať se se mnou můžete vydat na cestu po imaginární mapě mého života s železnicí.

O KALENDÁŘI

Vždy jsem si přál vytvořit vlastní kalendář a přání by si člověk měl umět plnit. K tomu mi dopomohla Ivana Freitag, takže společně s Locomotif vám mohu představit kalendář vytvořený z obrazů této výstavy – Kalendář železničních akvarelů Matys 2023!
Tento unikátní kalendář s 13 ilustracemi najdete k zakoupení přímo na stánku Locomotif a nebo na internetových stránkách https://www.locomotif.cz/kalendar-locomotif-2023-2/ Doufám, že vám bude dělat kalendář stejnou radost jako mně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *